D38999/20SF32HB
Mfr.Part #
D38999/20SF32HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20SF32HB
Manufacturer :
Corsair
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
32
ECCN Code :
EAR99
Solid
Reach Compliance Code :
Unknown
Gold
Number of Pins :
20
Number of Positions :
32
Published :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/20SF32HB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20SF32HB Overview
D38999/20SF32HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SF32HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SF32HB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER