D38999/20SF28PC
Mfr.Part #
D38999/20SF28PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Number of Positions :
28
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Total Number of Contacts :
28
Nickel
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20SF28PC
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20SF28PC Overview
D38999/20SF28PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SF28PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SF28PC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER