D38999/20SF11SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20SF11SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Size, MIL :
F
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Number of Positions :
11
Orientation :
B
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
11
HTS Code :
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
D38999/20SF11SB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20SF11SB Overview
D38999/20SF11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SF11SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SF11SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER