D38999/20SD18SN
Mfr.Part #
D38999/20SD18SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 SKT RECP
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
15-18
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
IEC Conformance :
Number of Positions :
18
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Silver
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Stainless Steel
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
18
Datasheets
D38999/20SD18SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SD18SN Overview
D38999/20SD18SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20SD18SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20SD18SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER