D38999/20SD18SC
Mfr.Part #
D38999/20SD18SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20SD18SC
Manufacturer :
Corsair
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Color :
Silver
Gender :
FEMALE
HTS Code :
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
18
Shell Size, MIL :
D
Orientation :
C
Total Number of Contacts :
18
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Firewall Usage
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Depth :
31.3mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
yes
Length :
32.74mm
Datasheets
D38999/20SD18SC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20SD18SC Overview
D38999/20SD18SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SD18SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SD18SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER