D38999/20SD18SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20SD18SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20SD18SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Firewall Usage
DIN Conformance :
No
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
18
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Published :
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
18
Filter Feature :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
D
Current Rating :
7.5A
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20SD18SB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20SD18SB Overview
D38999/20SD18SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SD18SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SD18SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER