D38999/20SD15PN
Mfr.Part #
D38999/20SD15PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
No
JESD-609 Code :
e4
Flange
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Published :
2011
Shell Size - Insert :
15-15
Shell Size, MIL :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Total Number of Contacts :
15
Number of Positions :
15
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Stainless Steel
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/20SD15PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SD15PN Overview
D38999/20SD15PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SD15PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SD15PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER