D38999/20MJ61PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ61PA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
Contact Style :
Pin
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Wall
Number of Positions :
61
Depth :
46.4mm
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium, Composite
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
61
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
J
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Composite
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Length :
32.66mm
HTS Code :
Plating :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20MJ61PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded