D38999/20MJ61JN
Mfr.Part #
D38999/20MJ61JN
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
25-61
Shielding :
Shielded
Ratings :
Number of Positions :
61
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Insert Material :
Thermoplastic
Panel Mount
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56351
Current Rating :
7.5A
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
61
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
D38999/20MJ61JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MJ61JN Overview
D38999/20MJ61JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ61JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ61JN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER