D38999/20MJ61JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ61JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 61C 61#20 SKT RECP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
61
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating :
7.5A
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56351
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
25-61
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Total Number of Contacts :
61
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/20MJ61JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MJ61JN Overview
D38999/20MJ61JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ61JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ61JN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER