D38999/20MJ61JA
Mfr.Part #
D38999/20MJ61JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
61
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
No
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
61
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2006
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Filter Feature :
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
25-61
Datasheets
D38999/20MJ61JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MJ61JA Overview
D38999/20MJ61JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ61JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ61JA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER