D38999/20MJ61HA
Mfr.Part #
D38999/20MJ61HA
Description
8D 61C 61#20 PIN RECP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Length :
32.66mm
Number of Positions :
61
Pbfree Code :
No
Total Number of Contacts :
61
Panel Mount
Termination :
Environment Resistant
Plating :
Electroless Nickel
Radiation Hardening :
No
Published :
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Depth :
46.4mm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Factory Lead Time :
10 Weeks
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ratings :
Datasheets
D38999/20MJ61HA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MJ61HA Overview
D38999/20MJ61HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ61HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ61HA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER