D38999/20MJ46PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ46PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 46C MIXED PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
Pbfree Code :
No
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
yes
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Number of Pins :
46
Shell Material :
Composite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Total Number of Contacts :
46
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
J
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20MJ46PA
D38999/20MJ46PA Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 46 pins are available on the device.Part Flanges, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/20MJ46PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ46PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ46PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER