D38999/20MJ43SN
Mfr.Part #
D38999/20MJ43SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MJ43SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
43
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Published :
Backshell Type :
Solid
Contact Gender :
FEMALE
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
43
Contact Material :
COPPER ALLOY
Depth :
46.4mm
REACH SVHC :
No SVHC
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Filter Feature :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Style :
Socket
Shell Material :
Composite
Pbfree Code :
Color :
Silver
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Current Rating :
13A
Plating :
J
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Length :
32.66mm
Datasheets
D38999/20MJ43SN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MJ43SN Overview
D38999/20MJ43SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ43SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ43SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER