D38999/20MJ43SA-LC
Mfr.Part #
D38999/20MJ43SA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
10 Weeks
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Published :
Type :
For Female Sockets
Bulk
Contact Material :
NOT SPECIFIED
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Gender :
FEMALE
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
No
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
43
Contact Size :
Current Rating :
7.5A
IEC Conformance :
No
HTS Code :
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
43
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Composite
Plating :
J
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MJ43SA-LC Overview
D38999/20MJ43SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ43SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ43SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT