D38999/20MJ43PB
Mfr.Part #
D38999/20MJ43PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
43
Termination :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Orientation :
B
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
16 Weeks
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ratings :
Shielded
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Style :
Pin
ECCN Code :
EAR99
Published :
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Composite
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20MJ43PB
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MJ43PB Overview
D38999/20MJ43PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ43PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ43PB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER