D38999/20MJ43JBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ43JBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MJ43JBL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
43
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Size :
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
B
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Pins :
43
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
J
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20MJ43JBL
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MJ43JB-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 43 pins.
D38999/20MJ43JB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ43JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ43JB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT