D38999/20MJ43JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ43JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
No
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
43
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Body Plating :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Radiation Hardening :
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
43
Shell Finish :
Nickel
Color :
Silver
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Published :
Applications :
Aerospace, Military
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Flanges
Datasheets
D38999/20MJ43JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MJ43JA Overview
D38999/20MJ43JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MJ43JA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MJ43JA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER