D38999/20MJ43HN
Mfr.Part #
D38999/20MJ43HN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 43C 23#20 20#16 PIN RECP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
25-43
Mounting Feature :
Flange
Additional Feature :
Mixed Contacts :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
43
Pbfree Code :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Empty Shell :
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20MJ43HN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MJ43HN Overview
D38999/20MJ43HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ43HN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ43HN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER