D38999/20MJ43HE
Mfr.Part #
D38999/20MJ43HE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
43
Shielding :
Shielded
Ratings :
No
Pbfree Code :
No
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Number of Pins :
16
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
43
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Threaded
Published :
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20MJ43HE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MJ43HE Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 16 pins.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/20MJ43HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ43HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ43HE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER