D38999/20MJ43HD-LC
Mfr.Part #
D38999/20MJ43HD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
D
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Published :
Number of Pins :
43
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Composite
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MJ43HD-LC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.Devices with 43 pins are available.
D38999/20MJ43HD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ43HD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ43HD-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT