D38999/20MJ43HD
Mfr.Part #
D38999/20MJ43HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
No
Number of Positions :
43
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
J
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
Orientation :
D
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Total Number of Contacts :
43
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20MJ43HD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/20MJ43HD Overview
D38999/20MJ43HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ43HD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ43HD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER