D38999/20MJ43BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ43BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MJ43BA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
43
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Shell Size, MIL :
J
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Published :
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
Copper
Plating :
Electroless Nickel
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
43
Depth :
46.4mm
Filter Feature :
Length :
32.66mm
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Mount :
Wall
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/20MJ43BA
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MJ43BA Overview
D38999/20MJ43BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ43BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ43BA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT