D38999/20MJ43AB
Mfr.Part #
D38999/20MJ43AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Pbfree Code :
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
43
Contact Shape :
Circular
Published :
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Type :
Crimp
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
43
Housing Color :
Silver
JESD-609 Code :
e4
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Pins :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Shell Size, MIL :
J
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/20MJ43AB
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MJ43AB Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 16 pins.There are also other features such as STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, to name only a few.
D38999/20MJ43AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ43AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ43AB Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT