D38999/20MJ37SB
Mfr.Part #
D38999/20MJ37SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
37
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20MJ37SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MJ37SB Overview
D38999/20MJ37SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ37SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ37SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER