D38999/20MJ37JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ37JE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
E
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
37
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20MJ37JE
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MJ37JE Overview
D38999/20MJ37JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ37JE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ37JE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER