D38999/20MJ37JE
Mfr.Part #
D38999/20MJ37JE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 37C 37#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Orientation :
E
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
37
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20MJ37JE
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MJ37JE Overview
D38999/20MJ37JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ37JE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ37JE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER