D38999/20MJ37JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ37JD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
37
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Composite
Datasheets
D38999/20MJ37JD
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/20MJ37JD Overview
D38999/20MJ37JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ37JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ37JD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER