D38999/20MJ37HE
Mfr.Part #
D38999/20MJ37HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
37
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Flanges, Panel
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Shielded
Orientation :
E
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
37
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
J
Number of Contacts :
Datasheets
D38999/20MJ37HE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MJ37HE Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 37 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Shielded feature.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/20MJ37HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ37HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ37HE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER