D38999/20MJ29SDL
Mfr.Part #
D38999/20MJ29SDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MJ29SDL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
29
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
J
Datasheets
D38999/20MJ29SDL
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MJ29SD-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 29 pins.
D38999/20MJ29SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ29SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ29SD-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT