D38999/20MJ29SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ29SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
29
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
29
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Composite
Orientation :
B
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Current Rating :
13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Nickel
Pbfree Code :
yes
Datasheets
D38999/20MJ29SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MJ29SB Overview
D38999/20MJ29SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ29SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ29SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER