D38999/20MJ29SAL
Mfr.Part #
D38999/20MJ29SAL
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Number of Pins :
29
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
29
Datasheets
D38999/20MJ29SAL
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MJ29SA-LC Overview
D38999/20MJ29SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ29SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ29SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT