D38999/20MJ29PE
Mfr.Part #
D38999/20MJ29PE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
yes
Orientation :
E
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Total Number of Contacts :
29
Mount :
Flanges, Panel
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20MJ29PE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MJ29PE Overview
D38999/20MJ29PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ29PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ29PE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER