D38999/20MJ29PA
Mfr.Part #
D38999/20MJ29PA
Description
D38999/20MJ29PA
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Panel Mount
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
16
Factory Lead Time :
10 Weeks
Orientation :
A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
29
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Datasheets
D38999/20MJ29PA
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MJ29PA-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.A 16 pin is provided on the device.
D38999/20MJ29PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ29PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ29PA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER