D38999/20MJ29HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ29HN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MJ29HN
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Orientation :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
29
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Total Number of Contacts :
29
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Nickel
Pbfree Code :
yes
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20MJ29HN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MJ29HN Overview
D38999/20MJ29HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ29HN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ29HN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER