D38999/20MJ29HN
Mfr.Part #
D38999/20MJ29HN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
J
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Threaded
Pbfree Code :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
25-29
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
13A
Total Number of Contacts :
29
Number of Positions :
29
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20MJ29HN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MJ29HN Overview
D38999/20MJ29HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ29HN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ29HN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER