D38999/20MJ29HE
Mfr.Part #
D38999/20MJ29HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MJ29HE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Empty Shell :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
J
MIL Conformance :
yes
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
E
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
29
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Positions :
29
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
D38999/20MJ29HE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MJ29HE Overview
D38999/20MJ29HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ29HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ29HE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER