D38999/20MJ29AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ29AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MJ29AN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
16
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
No
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
29
Published :
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Shell Finish :
Electroless Nickel
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
J
Type :
For Male Pins
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
29
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20MJ29AN
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20MJ29AN Overview
D38999/20MJ29AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MJ29AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MJ29AN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT