D38999/20MJ24PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ24PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
Current Rating :
23A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
J
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
24
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
C
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
24
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Composite
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20MJ24PC
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20MJ24PC Overview
D38999/20MJ24PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ24PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ24PC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER