D38999/20MJ24PA
Mfr.Part #
D38999/20MJ24PA
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Composite
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Backshell Type :
Solid
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
J
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Datasheets
D38999/20MJ24PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded