D38999/20MJ24JN-LC
Mfr.Part #
D38999/20MJ24JN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
yes
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Plating :
Electroless Nickel
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
24
Contact Size :
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Filter Feature :
Published :
Contact Plating :
1 (Unlimited)
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20MJ24JN-LC Overview
D38999/20MJ24JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MJ24JN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MJ24JN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT