D38999/20MJ24BN
Mfr.Part #
D38999/20MJ24BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MJ24BN
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
NOT SPECIFIED
J
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
Composite
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Silver
Contact Type :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Feature :
Flange
Additional Feature :
Shell Size - Insert :
25-24
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20MJ24BN
Receptacle Housing Composite Panel Mount Nickel 24 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20MJ24BN Overview
D38999/20MJ24BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ24BN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ24BN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT