D38999/20MJ24AN
Mfr.Part #
D38999/20MJ24AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
18 Weeks
Composite
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
24
Filter Feature :
No
Body Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
24
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
Shell Size, MIL :
J
Contact Type :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Shape :
Circular
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/20MJ24AN
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20MJ24AN Overview
D38999/20MJ24AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MJ24AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MJ24AN Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT