D38999/20MJ24AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ24AE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Composite
Number of Pins :
12
Number of Positions :
24
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Orientation :
E
Shell Finish :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Contact Size :
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Published :
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
24
Shell Size, MIL :
J
Contact Shape :
Circular
Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
D38999/20MJ24AE
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MJ24AE Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 12 pins.
D38999/20MJ24AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ24AE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ24AE Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT