D38999/20MJ19SE
Mfr.Part #
D38999/20MJ19SE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Published :
IEC Conformance :
No
Color :
Silver
Contact Style :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
10 Weeks
Empty Shell :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Filter Feature :
Number of Positions :
19
Total Number of Contacts :
19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
E
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
J
Pbfree Code :
Shell Material :
Composite
Datasheets
D38999/20MJ19SE
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MJ19SE Overview
D38999/20MJ19SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ19SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ19SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER