D38999/20MJ19PB
Mfr.Part #
D38999/20MJ19PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pbfree Code :
yes
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
19
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
J
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
19
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating (Amps) :
23A
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20MJ19PB
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MJ19PB Overview
D38999/20MJ19PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ19PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ19PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER