D38999/20MJ19JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ19JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Pbfree Code :
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
C
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
19
Datasheets
D38999/20MJ19JC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/20MJ19JC Overview
D38999/20MJ19JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ19JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ19JC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER