D38999/20MJ19JB
Mfr.Part #
D38999/20MJ19JB
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Number of Positions :
19
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
No
Gender :
FEMALE
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Total Number of Contacts :
19
Termination :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/20MJ19JB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MJ19JB Overview
D38999/20MJ19JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ19JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ19JB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER