D38999/20MJ19JA
Mfr.Part #
D38999/20MJ19JA
Description
D38999/20MJ19JA
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
J
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Nickel
Mixed Contacts :
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20MJ19JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MJ19JA Overview
D38999/20MJ19JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ19JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ19JA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER