D38999/20MJ19HC
Mfr.Part #
D38999/20MJ19HC
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Backshell Type :
Solid
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Current Rating (Amps) :
23A
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Pbfree Code :
Bulk
Total Number of Contacts :
19
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Orientation :
C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
D38999/20MJ19HC
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20MJ19HC Overview
D38999/20MJ19HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ19HC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ19HC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER